Bariatrická endoskopie

BIB systém (BIB = BioEnterics® Intragastric Ballon)
- intragastrický, tj. žaludeční balón

 

Jsem obézní a nejsem spokojený/á, chci s tím něco udělat, neumím si poradit s dietou, držel/a jsem ji a nepomohla, trochu jsem zhubnul/a a přibral/a jsem ještě víc, nelíbím se sám sobě, nemůžu se pohybovat a dělat činnosti, které mě baví, mám zdravotní potíže - cukrovku, vysoký tlak, chtěla bych otěhotnět, ale pro nadváhu se mi to nedaří, mám bolesti zad a kloubů......

 

Pojďme s tím spolu něco udělat!!! Pomůžeme Vám se s obezitou poprat a zvládnout ji!

Víme, že to není jednoduché a úspěch není 100% a zaručen, bude to trápení a obětování, znamená to začít se hýbat, změnit jídelníček, životní styl, chodit na kontroly, nechat si kontrolovat jídelníček, když budu mít zavedený žaludeční balonek bude mi občas špatně, když se přejím, budu zvracet…

ALE ...budu se cítit lépe, snížím zdravotní obtíže a rizika a budu mít úžasný pocit, že jsem zhubnout dokázal sám!!! A to je nejvíc!!!

Spolu to zvládneme a dokážeme!!!

Od dubna 2017 jsme pro vás v naší ordinaci připravili komplexní program jak zatočit se silnou nadváhou!

 

Jak to bude probíhat?

  1. pohovor s gastroenterologem a nutriční terapeutkou, základní vyšetření, stanovení BMI, rizik, základní laboratorní vyšetření, sono břicha
  2. edukace nutricionistou, pohybový plán
  3. endoskopické zavedení BIB systému - žaludečního balonku v sedaci či anestezii
  4. 4pravidelné měsíční kontroly u nutriční terapeutky a gastroenterologa
  5. vytažení žaludečního balónku
  6. kontroly nutriční terapeutkou á 3 měsíce po dobu 1 roku

 

Co je BIB systém?

BIB systém (BIB = BioEnterics® Intragastric Balloon) – intragastrický, tj. žaludeční balón - zaplní žaludek a dodá tak pocit sytosti i při konzumaci malého množství potravy. BIB systém sestává z měkkého, roztažitelného „balónku“, zaváděcí trubice a plnícího systému – díky tomu může lékař balónek zavést bez operace ústy. Prázdný balónek, umístěný do žaludku, lékař naplní sterilním solným roztokem obsahujícím obvykle barvivo. Naplněný balónek volně plave v žaludku.

Jak se balónek dostane do žaludku a ven?

Balónek je do žaludku zaváděn endoskopicky. Výkon provedeme v sedaci ev.anestezii. Lékař pak nejprve pomocí endoskopického přístroje vyšetří žaludek, jícen a dvanácterník. Pokud nezjistí žádné abnormality, zavede balónek. Balónek je vyrobený z měkkého, pružného silikonu a je zaváděn naprosto splasknutý, v co nejmenší formě. Klient přitom necítí žádnou bolest.
Jakmile je balónek umístěn do žaludku, lékař ho pomocí malé plnící trubičky naplní roztokem. Poté lékař trubičku jemně vyjme. Balónek se pomocí samotěsnícího ventilu sám uzavře a volně plave v žaludku. Kompletní zavedení balónku trvá obvykle 20–30 minut.
Balónek se umisťuje do žaludku na dobu 6 měsíců či jednoho roku. Delší doba použití jednoho balónku se nedoporučuje; po 6 měsících totiž žaludeční kyseliny oslabí jeho silikonovou stěnu a balónek by mohl prasknout.
Po 6 měsících ev.po jednom roce se balónek ze žaludku dostává stejnou cestou, jakou byl zaveden – endoskopicky. S pomocí gastroskopu zavede lékař do žaludku katétr, roztok z balónku vysaje a prázdný balónek vyjme.

Pro koho se BIB systém hodí?

BIB systém byl navržen, aby pomohl redukovat tělesnou hmotnost lidem, u kterých selhaly jiné metody (například diety apod.). V současnosti se balónek používá pro redukci hmotnosti u osob s BMI nad 30, pro redukci hmotnosti před ortopedickými operacemi a pro redukci hmotnosti před bandážemi žaludku. Použití balónku pro redukci váhy před operací může pomoci snížit rizika spojená s výkonem u obézních pacientů.
Jako prakticky každá léčba, ani BIB systém není vhodný pro každého. Mezi kontraindikace patří aktivní žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, zánětlivá onemocnění GIT (akutní gastritida, cholecystitida, apendicitida, pankreatitida, peritonitida, obstrukce /ileus, pylorostenóza/, gastroparéza), objemná hiátová kýla, těhotenství, drogová či alkoholová závislost, psychiatrická onemocnění, předchozí operace žaludku a střev (i laparoskopické!) a věk pod 18 let.

Kolik lze pomocí balónku zhubnout?

Je důležité pochopit, že BIB systém funguje pouze jako pomocné opatření při redukci hmotnosti. Samotný balónek váhu neredukuje, je potřeba ho kombinovat s upraveným výživovým a pohybovým programem. Úbytek váhy závisí na tom, jak pacient tyto předepsané programy skutečně dodržuje. Redukce hmotnosti se pohybuje cca 15-25 kg, BMI se snižuje průměrně o 4–6. Podstatné ale je, že pacient získá nové stravovací a režimové návyky, nové pohybové návyky, změní svůj životní styl a navrátí se mu zdravé sebevědomí a chuť do života. Jak dlouho po léčbě si pacient nižší váhu udrží, záleží samozřejmě na tom, jak se na nový stravovací a pohybový režim adaptoval.

Finance

Zavedení  intragastrického balónu a služby nutriční terapeutky nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, klienti si ho hradí v plné výši sami. Cena viz ceník. 

Informace

Rádi Vám další podrobné informace sdělíme v naší ordinaci.


Spolu to zvládneme ...