Sonografie břicha

je neinvazivní vyšetření, které není bolestivé ani nepříjemné. Jde o zobrazovací metodu, při které Vám lékař přiloží na břicho sondu, která připomíná tvarem veliký kuličkový deodorant a bude jí vám přejíždět různými směry po břiše. Sonda vysílá a zpětně zachytává zcela neškodné ultrazvukové vlny, které přístroj vizualizuje a lékař vidí na displeji obraz některých Vašich vnitřních orgánů.

Příprava na vyšetření:

Den před vyšetřením a v den vyšetření nepijte bublinkové nápoje. Sonografie břicha se provádí nalačno. Nesnídejte tedy a nepijte ráno mléčné nápoje ani kávu. Napít se můžete vody, nebo ovocného či bylinkového čaje. Při vyšetření je výhodou mít alespoň trochu plný močový měchýř, je-li to tedy možné, snažte se těsně před vyšetřením nemočit.

Gastroskopie

je důležité optické vyšetření, nic totiž nenahradí přímý pohled na nemocný orgán. Při gastroskopii lze provádět i některé léčebné výkony. Vyšetření je nepříjemné, ne však bolestivé. Základem úspěchu je dobrá spolupráce mezi pacientem a zdravotnickým personálem. Napřed Vám znecitlivíme hrdlo anestetickým sprejem pak si lehnete na levý bok. Lékař Vám citlivě zavede do krku zcela ohebnou plastovou hadičku o průměru 10 mm. Vyšetření trvá v průměru 5-7 minut, budete cítit tlak v krku, nafouknutí žaludku, bude se vám chtít říhat a chvílemi Vás může i dávit. Intenzitu těchto nepříjemných stavů minimalizujete, když se co nejvíce uvolníte a budete pomalu, ne však zhluboka, dýchat nosem. Celým výkonem vás krok za krokem provedeme a bedlivě budeme sledovat to, jak se cítíte. Pokud to bude Vašim přáním, můžete být mírně utlumeni injekcí do žíly, ta však ssebou nese určitá omezení a malá rizika. V indikovaných případech jsme schopni zajistit a provést vyšetření v celkové anestesii. Na všem se domluvíme při Vaší objednávce

Příprava na vyšetření:

Od půlnoci nesmíte jíst, pít ani kouřit, ráno si jen vypláchněte ústa čistou vodou.

Kolonoskopie

je důležité optické vyšetření, nic totiž nenahradí přímý pohled na nemocný orgán. Při kolonoskopii lze provádět i některé léčebné výkony. Vyšetření je nepříjemné, a můžete při něm cítit i nadýmavé, tlakové nebo tahavé bolesti v břiše. Základem úspěchu je dobrá spolupráce mezi pacientem a zdravotnickým personálem. Před vyšetřením samotným si odložíte oděv od pasu dolů a oblečete si jednorázové speciální kraťasy s otvorem vzadu. Lehnete si na levý bok a my vám opatrně zavedeme do konečníku zcela ohebnou hadičku o průměru 15 mm. Vyšetření může trvat cca 10 – 30 minut. Celým výkonem vás krok za krokem provedeme a celý čas budeme bedlivě sledovat to, jak se cítíte. Pokud to bude Vašim přáním, můžete být mírně utlumeni injekcí do žíly, ta však ssebou nese určitá omezení a malá rizika. V indikovaných případech jsme schopni zajistit a provést vyšetření v celkové anestesii. Na všem se domluvíme při Vaší objednávce.

Příprava na vyšetření:

Den předem nesmíte nic jíst, naopak je vhodné hodně pít. Vhodné nápoje jsou například voda, čaj a čirý bujón, vyloučeny jsou mléko, mléčné výrobky a turecká káva. K vyprázdnění střeva vám lékař předepíše přípravek z poměrně široké škály, proto se způsoby jejich užití se mohou lišit.

Poradna

Konzultační činnost
pro pacienty s potížemi zažívacího ústrojí.

Řiďte se proto vždy pečlivě pokyny, které od zdravotnického personálu při objednání termínu obdržíte. Nedůsledná a nekvalitní příprava způsobí, že vaše střevo nebude dokonale vyčištěné a celé vyšetření bude nutno opakovat.


Spolu to zvládneme ...